Služby
Prevence
VÍTE, JAK SI SPRÁVNĚ VYČISTIT ZUBY?
Většina dospělých lidí si podle odborníků neumí čistit zuby správně.
A jedno správné vyčištění denně je přitom účinnější, než několik nesprávných.
7 otázek a odpovědí o čištění zubů
- Jak správně čistit zuby dětem
U dětí je třeba začít čistit již od prvního zoubku. Nejdříve se používají měkké kartáčky určené pro nejmenší, pasta ze začátku není potřeba. Přibližně od tří let jsou děti schopné čistit si zoubky samy, rodiče však musí dohlížet a zoubky dočišťovat. Většinou tak kolem osmi let jsou děti schopné čistit si zuby samy, některé se to naučí dříve, u jiných musí rodiče pomáhat až třeba do dvanácti let.
- Jak správně čistit zuby dospělým
Pro dospělé je nejvhodnější technika, při které přiloží kartáček pod úhlem asi 45 stupňů tak, aby jeho vlákna směřovala k dásni. V této poloze se dělají mikrokroužky. Čistí se pomalu a postupně zub za zubem, na každém zubu pět až deset kroužků. Vyčistit by se měly všechny plošky zubu. Mezizubní prostory si čistěte mezizubními kartáčky nebo dentální nití.
- Jak často si zuby čistit
Alespoň dvakrát denně, ideální by bylo po každém jídle. Mezizubní prostory stačí čistit jednou denně, nejlépe večer. Právě večer (po posledním jídle) by mělo být čištění nejdůkladnější.
- Jak dlouho si čistit zuby
Doba čištění je individuální. Někomu stačí dvě minuty, někdo potřebuje podstatně více času. Zkontrolovat kvalitu vyčištění si můžete tím, že po zubech přejedete jazykem. Měly by být hladké, pokud jsou ještě hrubé, zůstal na nich plak. Pokud máte pocit, že na to nemáte čas, můžete si zuby čistit třeba u televize. Zubní pastu můžete vynechat, není tak důležitá jako mechanické odstranění plaku.
- Jak vybrat kartáček
Kartáček by měl mít malou hlavičku, hustě osazenou měkkými vlákny. Měl by mít rovný zástřih.
- Jak často kartáček měnit
Přibližně po jednom až dvou měsících, poznáte to ale podle jeho opotřebení. Pokud už ztratil svůj tvar a je rozježený, mohl by vám i poranit dáseň. Někteří lékaři doporučují vyměnit kartáček také po prodělaném nachlazení nebo viróze.
- Jakou roli hraje zubní pasta a ústní voda
Zubní pasta je doplňkem čištění. Měla by vám příjemně chutnat, abyste kvůli nepříjemné chuti nezkracovali dobu čištění. Dalším vhodným doplňkem je ústní voda. Ta může mít také protizánětlivé i protikazové účinky. Je potřeba ale zdůraznit, že se skutečně jedná pouze o doplňky čištění. Nejdůležitější zůstává správná technika čištění.
Estetická stomatologie
Pojem estetická stomatologie zahrnuje široké spektrum zákroků od bělení zubů po náročné protetické rekonstrukce.
V naší zubní ordinaci provádíme:
bělení zubů
estetické výplně a rekonstrukce zubů ve frontálním a postranním úseku chrupu
korekce nepravidelného tvaru nebo postavení zubů
estetické krytí defektů skloviny
estetické řešení nevyhovující barvy zubů neovlivnitelné bělením
vyměna esteticky nevyhovujících amalgámových a kompozitních výplní
do estetického ošetření se zahrnuje též výroba kosmetických korunek od kompozitů, přes kovokeramiku až po čistý porcelán.
Výměna amalgámových plomb za bílé
Přemýšlíte už dlouho, že si necháte vyměnit amalgamové plomby za bílé?
Nabízíme vám výměnu amalgámových plomb za vysoce estetické a zároveň velmi pevné fotokompozitní (bílé) výplně, které dokážou výborně imitovat přirozený vzhled zubu.
Proč doporučujeme vyměnit staré amalgámové plomby za bílé?
Amalgámové výplně, přesto že v naší zemi stále tvoří většinu výplní, se postupně začínají nahrazovat výplněmi estetickými.
Spousta pacientů ale pořád máji v ústech „černé amalgamové plomby ze základky”.
Proč je potřeba je vyměnit nebo aspoň zkontrolovat?
Hodně často pod amalgamem vzniká kaz v důsledku vzniku spáry mezi okrajem výplně a zubem.
Amalgámová výplň nemá s zubem žádnou chemickou vazbu, je pouze mechanický zakotvená a není nijak přilepena. Proto často se také stává, že zub pod vlivem žvýkacího tlaku buď praskne nebo se úplně rozlomí.
Estetika a přirozený vzhled bílých plomb je neméně důležitým bonusem.
Rengen-diagnostika
OPG – panoramatické snímky – přístroj Kodak CS 8100
Intraorální RVG snímky – přístroj Kodak CS 2100
RTG snímek se během pár vteřin ukáže na obrazovce monitoru a lze jej archivovat v digitalizované podobě.
Všechny OPG/RVG snímky jsou pořizovány metodou radioviziografie, která nám díky počítačové úpravě obrazu umožnila výrazně snížit dávku rentgenového záření
Endodoncie- ošetření kanálků
Endodoncie je specializovaný stomatologický obor, který se zabývá léčbou kořenových kanálků zubů.
Podstatou endodoncie je záchrana zaníceného nebo mrtvého zubu, aby nemuselo dojít k jeho extrakci. Je proto nutné odstranit infikovanou tkáň z kořenových kanálků, jejich stěny opracovat, vydezinfikovat a vzniklý prostor zaplnit inertní homogenní hermetickou výplní, která zabrání návratu infekce do zubu a jejímu šíření do okolních tkání. Bakterie tak znovu neproniknou z dutiny ústní do poškozené kosti, která se pak může vyhojit. Celá endodoncie je prováděna bezbolestně v lokální anestezii.
V rámci smluvního práva jsem aktivní zejména v těchto oblastech:
- Vypracování smluv všeho druhu
- Tvorba všeobecných podmínek a dalších zvláštních smluvních podmínek
- Revize smluv
- Uplatňování smluvních nároků
- Záruka
- Poradenství při odstoupení od smlouvy