Nakupování

Práce na soustruhu je zábavná


Víte o tom, že manuální práce je mnohem méně náročná na pracovní vyčerpání v porovnání s prací v kanceláři? Kancelářské profese totiž pracují s virtuální realitou, zatímco pracovní činnosti hmotné, kdy máme v rukách a před sebou trojrozměrné objekty, více uklidňují mysl a přináší větší uspokojení. Může se to zdát příliš zjednodušené, ale v zásadě je tento princip funkční v podstatě všude. Každá manuální práce odráží v podvědomí zážitky, které se pak promítají do snů a do další tvorby hmotné reality. Proto také bývají v životě více spokojení například stavbaři, zahradníci nebo soustružníci. Soustružení je činnost i docela zábavná, tedy pokud jí rozumíte a dokážete práci se soustružnickým ubíracím nožem ČSN 223712 i nástroje zcela ovládnout.

soustruh v továrně

Práce na soustruhu spočívá v otáčení osově souměrného obrobku, z něhož je odebírána tříska soustružnickým nožem. Vznikají tím většinou válcové či kuželové tvary hřídelí, které slouží jako součásti různých strojů a zařízení, anebo jde o samostatné výrobky. Na soustruhu lze také vrtat osově souměrné válcové otvory a řezat závity. Obrobek se na soustruhu upíná nejčastěji do tříčelisťového nebo čtyřčelisťového sklíčidla, dalšími způsoby upínání jsou upínání mezi hroty s unášecím kotoučem a srdcem, s pevnou nebo pohyblivou lunetou pro velmi dlouhé a tenké obrobky, a upnutí na lícní desku pro velké průměry obrobků, anebo pro obrobky s asymetrickými tvary.

čtyřčelisťové sklíčidlo

Soustružníci si někdy při své práci vysloveně hrají, a zde je také možná odpověď na otázku, proč bylo tolik soustružníků schopno pracovat za socialismu jako úderníci a plnit zadané normy na více než sto procent. Soustružení je také velmi oblíbený způsob kutilství, kutilové vytváří na soustruhu řadu krásných výrobků pro domácnost z kovu, ale i ze dřeva, a dřevosoustruhy jsou zároveň dobře prodejným výrobním artiklem mezi hobby vybavením.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Práce na soustruhu je zábavná