Prevence

VÍTE, JAK SI SPRÁVNĚ VYČISTIT ZUBY?

Většina dospělých lidí si podle odborníků neumí čistit zuby správně.

A jedno správné vyčištění denně je přitom účinnější

než několik nesprávných.  

                                                                     

 

  

7 otázek a odpovědí o čištění zubů

                            

 

1. Jak správně čistit zuby dětem

U dětí je třeba začít čistit již od prvního zoubku. Nejdříve se používají měkké kartáčky určené pro nejmenší, pasta ze začátku není potřeba. Přibližně od tří let jsou děti schopné čistit si zoubky samy, rodiče však musí dohlížet a zoubky dočišťovat. Většinou tak kolem osmi let jsou děti schopné čistit si zuby samy, některé se to naučí dříve, u jiných musí rodiče pomáhat až třeba do dvanácti let.

2. Jak správně čistit zuby dospělým

Pro dospělé je nejvhodnější technika, při které přiloží kartáček pod úhlem asi 45 stupňů tak, aby jeho vlákna směřovala k dásni. V této poloze se dělají mikrokroužky. Čistí se pomalu a postupně zub za zubem, na každém zubu pět až deset kroužků. Vyčistit by se měly všechny plošky zubu. Mezizubní prostory si čistěte mezizubními kartáčky nebo dentální nití.

3. Jak často si zuby čistit

Alespoň dvakrát denně, ideální by bylo po každém jídle. Mezizubní prostory stačí čistit jednou denně, nejlépe večer. Právě večer (po posledním jídle) by mělo být čištění nejdůkladnější.

4. Jak dlouho si čistit zuby

Doba čištění je individuální. Někomu stačí dvě minuty, někdo potřebuje podstatně více času. Zkontrolovat kvalitu vyčištění si můžete tím, že po zubech přejedete jazykem. Měly by být hladké, pokud jsou ještě hrubé, zůstal na nich plak. Pokud máte pocit, že na to nemáte čas, můžete si zuby čistit třeba u televize. Zubní pastu můžete vynechat, není tak důležitá jako mechanické odstranění plaku.

5. Jak vybrat kartáček

Kartáček by měl mít malou hlavičku, hustě osazenou měkkými vlákny. Měl by mít rovný zástřih.

6. Jak často kartáček měnit

Přibližně po jednom až dvou měsících, poznáte to ale podle jeho opotřebení. Pokud už ztratil svůj tvar a je rozježený, mohl by vám i poranit dáseň. Někteří lékaři doporučují vyměnit kartáček také po prodělaném nachlazení nebo viróze.

7. Jakou roli hraje zubní pasta a ústní voda

Zubní pasta je doplňkem čištění. Měla by vám příjemně chutnat, abyste kvůli nepříjemné chuti nezkracovali dobu čištění. Dalším vhodným doplňkem je ústní voda. Ta může mít také protizánětlivé i protikazové účinky. Je potřeba ale zdůraznit, že se skutečně jedná pouze o doplňky čištění. Nejdůležitější zůstává správná technika čištění.