Parodontitida. Co to je vlastně za nemoc?

O své zkušenosti se s námi podělil v následujícím rozhovoru Dr. Sapeliuk

 

Pane doktore, 

 

Mnozí pacienti, aniž co předem tuší, jednoho dne přijdou k lékaři a najednou slyší: „Máte parodontitidu.“

Co to je vlastně za nemoc? Co ji způsobuje?

-  Parodontitida skutečně velmi často probíhá bezpříznakově. V raném stádiu nemoci může pacient zaznamenat jen nepatrné krvácení dásní, občas nepříjemný zápach z úst nebo zarudnutí dásní. V pokročilejším stádiu se začínají viklat zuby. Nemoc postupuje pomalu a pozvolna, ale bohužel velmi často končí ztrátou zubů kvůli úplnému rozkladu vaziva a kosti, které drží zuby v čelisti. Někdy mívá parodontitida prudký bolestivý průběh s tvorbou abscesů a hnisu, nebo může mít i agresivní průběh, při kterém je ztráta zubů otázkou pouhých několika měsíců, a nikoliv let.

Může laik sám rozpoznat takové onemocnění?

- Jestliže pacient u sebe zaznamená symptomy, o kterých jsem hovořila v úvodu, a také viditelné zubní usazeniny (většinou se objevují na vnitřní straně spodních předních zubů), hnisavý výtok z dásní či viklání zubů, musí okamžitě vyhledat lékaře.

Pane doktore, co je třeba udělat pro to, abychom se dočkali hlubokého stáří s vlastními zuby?

- Pokud vám ještě nebyla diagnostikována parodontitida, stačí dělat tři banální věci: pečlivě se doma starat o své zuby (kartáčky, pasta, zubní nit, ústní vody), pravidelně chodit na zubní prohlídky ke svému stomatologovi, a, pokud Vám to lékař doporučí, zajít na zubní hygienu a nechat si odstranit zubní kámen.

- Pokud však už tato nepříjemná diagnóza zazněla, bude zapotřebí vynaložit určité úsilí a mít dobrou vůli, abyste tuto zákeřnou chorobu překonali.

Moje babička mi říkala, že se zbavila parodontitidy teprve tehdy, když jí vytrhli poslední zub a dostala zubní protézu. Skutečně je tato choroba neléčitelná?

- To už je naštěstí minulost. Při včasné návštěvě odborníka je možné nejen zastavit průběh onemocnění, ale dokonce i doplnit kost, o kterou jsme v důsledku parodontitidy přišli.

- Již řadu let k tomu úspěšně využívám, mimo jiné, technologii Vector německé firmy Dürr Dental. Výsledky jsou velmi dobré. Přístroje Vector používají stomatologové po celém světě již více než 20 let. Jsou prověřeny časem a za ta léta už prokázaly svou spolehlivost. Tato technologie nemá ve světě obdoby a žádný jiný výrobce zatím nenabídl nic, co by ji překonalo. A já velmi pozorně sleduji nové trendy ve své profesi.

Lidé se obvykle domnívají, že parodontitida je nemocí spojenou s pokročilým věkem. Je tomu opravdu tak?

- To je omyl. Bohužel je více než polovina mých pacientů mladšího a středního věku. Tato nemoc není výjimkou ani u dětí.

Proto každému doporučuji – zajděte si na bezplatnou konzultaci. Vždyť je to tak jednoduché, zvednout telefon a objednat se k lékaři.